لارنس ژوزف الیسون

لری الیسون موسس شرکت اوراکل یکی از شخصیت های مهم اهل آمریکا می باشد. Larry Ellison جزء افرادی در دنیا می باشد که به موفقیت و توسعه فردی دست یافته اند. او در سال 2018 با دارایی خالص بالغ بر 58.5 میلیارد دلار توانسته است، خود را در صدر دهمین ثروتمند جهان قرار دهد. لری الیسون مدیر عامل شرکت اوراکل، یکی از شرکت‌های عمده در زمینه نرم افزارهای پایگاه داده است. همچنین بسیاری از مردم او را بر اساس یک تاجر، کارآفرین و نیکوکار نیز می شناسند.

زندگی نامه لارنس ژوزف الیسون (لری الیسون)

لری الیسون که به انگلیسی Larry Ellison خوانده می شود زاده 17 اوت 1994 در برانکس نیویورک می باشد. مادر الیسون با نام فلورانس اسپلمن یک یهودی از اودسا بود که با یک خلبان ارشد نیروی هوایی ایالت متحده ازدواج کرده، اما قبل از تولد لری که مادرش 19 سال داشت پدرش آنها را ترک کرد .لری در 9 ماهگی دچار بیماری ذات الریه شد و چون مادرش مجرد و فقیر بود نمی توانست از پس مخارجش بر بیاید. بنابراین او را به خواهر و خواهر شوهرش ( لیلیان اسپلمن الیسون و لوئیس الیسون ) که خانواده ای متوسطه در منطقه یهودی نشین شیکاگو بودند سپرد.

لارنس ژوزف الیسون که در یک آپارتمان کوچک در جنوب شهر زندگی می کرد حتی تا 12 سالگی نمی دانست که به پسر خواندگی پذیرفته شده است. او حتی تا سن 47 سالگی نتوانست مادر واقعی خودش را ببیند. لوئیس الیسون پدر ناتنی لری الیسون یک کارمند دولتی در املاک و مستغلات بود، اما بنا به مشکلاتی در رکورد آمریکا مجبور به از دست دادن شغلش شد و از آن پس در شغل حسابداری مشغول به کار شد.

لری الیسون که به انگلیسی Larry Ellison خوانده می شود زاده 17 اوت 1994 در برانکس نیویورک می باشد. مادر الیسون با نام فلورانس اسپلمن یک یهودی از اودسا بود که با یک خلبان ارشد نیروی هوایی ایالت متحده ازدواج کرده، اما قبل از تولد لری که مادرش 19 سال داشت پدرش آنها را ترک کرد .لری در 9 ماهگی دچار بیماری ذات الریه شد و چون مادرش مجرد و فقیر بود نمی توانست از پس مخارجش بر بیاید. بنابراین او را به خواهر و خواهر شوهرش ( لیلیان اسپلمن الیسون و لوئیس الیسون ) که خانواده ای متوسطه در منطقه یهودی نشین شیکاگو بودند سپرد.

لارنس ژوزف الیسون که در یک آپارتمان کوچک در جنوب شهر زندگی می کرد حتی تا 12 سالگی نمی دانست که به پسر خواندگی پذیرفته شده است. او حتی تا سن 47 سالگی نتوانست مادر واقعی خودش را ببیند . لوئیس الیسون پدر ناتنی لری الیسون یک کارمند دولتی در املاک و مستغلات بود، اما بنا به مشکلاتی در رکورد آمریکا مجبور به از دست دادن شغلش شد و از آن پس در شغل حسابداری مشغول به کار شد.

دوران تحصیل لری الیسون

لری الیسون به تحصیلات و ورزش بسیار علاقه شدیدی داشت. او دور ان دبستان را در مدرسه یوجین فیلد و دوران دبیرستان را در مدرسه ساوث شور در اوربانا کمپین گذراند و هم زمان در تیم والیبال، اسکی و اسکواش نیز عضو بود.

دوران دانشگاه لری الیسون

لارنس ژوزف الیسون (لری الیسون) بسیار به ریاضیات علاقه داشت و همیشه رویای مهندس شدن را در سر داشت اما همه به او فشار می آوردند که باید پزشک شود، بنابراین به اجبار دانشگاه ایلی نویز را در سال 1962 برای ادامه تحصیل انتخاب کرد در آنجا نیز درسش بسیار عالی بود و توانست در همان سال اول عنوان بهترین دانشجو را در رشته علوم از آن خود کند . در سال دوم دانشگاه مادرش که همان خاله اش می شود لیلیان اسپلمن مریض شد و از بیماری سرطان فوت کرد بنابراین نتوانست به امتحانات برسد و به شیکاگو برگشت.

با برگشت به شیکاگو مجبور به ترک تحصیل شد و مجبور به کار کردن نیمه وقت در انواع قسمت های مختلف شد اما نتیجه ای قابل قبول را دریافت نکرد.با توجه به شک و تردیدهایی که داشت تصمیم به ادامه تحصیل گرفت و در همان جا یعنی شیکاگو  رشته ریاضیات و فیزیک را برای تحصیل انتخاب کرد، اما لری السیون همانند سابق باقی نمانده بود و با توجه به ضعیف بودن نتوانست بیش از یک ترم دوام بیاورد. پس دانشگاه او را اخراج کرد.

بعد از اخراج از دانشگاه در طول یک ترم گذرانده شده او با برنامه نویسی آشنایی پیدا کرده بود ( لری الیسون برخلاف بیل گیتس تا قبل دانشگاه هیچ آشنایی با کامپیوتر و برنامه نویسی نداشت )، به همین دلیل تصمیم به انجام کارهای کامپیوتری کرد و چون پیشرفت سریعی را به دنبال داشت توانست برای شرکت های مختلفی برنامه نویسی انجام دهد. از این رو پس انداز اندکی را دریافت کرد و چون پدرش مداوم به او سرکوفت می زد ،تصمیم به نقل مکان کردن به کالیفورنیا در سال 1966 یعنی 22 سالگی گرفت.

شروع به کار کردن در عرصه حرفه ای

لارنس ژوزف الیسون بعد از ورود به کالیفرنیا توانست در انواع شرکت های مختلف کار کند . تنها هدف وی ثابت کردن توانایی اش به ناپدری بود ، بنابراین بعد از مدتی توانست اولین شغل خود را در شرکت تکنولوژی امدال (Amdahl) پیدا کند و همین باعث شد  اولین سامانه‌ی بزرگ رایانه ای منطبق بر آی‌بی‌ام (IBM-Compatible Mainframe System) را طراحی کند . بعد از طراحی IBM وی در دهه هفتاد توانست به شرکت الکترونیکی آمتکس که رقابت شدید را با سونی داشتند برود . در آنجا با تلاش و کار فراوان توانست معروفترین کار خود را که پروژه پایگاه داده با نام CIA طراحی کند که نام اوراکل را برایش انتخاب کرد (شرکت اوراکل بعد از مایکروسافت توسط بیل گیتس یکی از دومین شرکت های بزرگ نرم افراری دنیا می باشد ).

یکی از افراد مورد اعتماد و دوست الیسون باب میز سرپرست آمتکس بود که تمام ایده های خود را با او در میان می گذاشت .در سال 1977 بود که باب میز آمتکس را ترک کرده و با دو همکار قدیم خود با نام بروس اسکات و اد اوتس را جهت همکاری فراخواند تا آزمایشگاه توسعه نرم افزار Software Development Labs را تاسیس کنند ، که با سرمایه 800 دلار انجام شد. بعد از مدتی نیز الیسون تصمیم به ترک آمتکس گرفته و با 1200 دلار توانست به عنوان شریک تجاری آنها تبدیل شود .

از همان اول لری الیسون توانست رئیس شرکت SDL شود. بعد از مدتی کار کردن اد اوتس مقاله ای را با عنوان مدل ارتباطی داده برای بانک‌های داده بزرگ و اشتراکی از ادگار اف کاد نزد باب و لری الیسون آورد . اما آنها هیچ چیز قابلیت تجاری سازی در آن نمی دیدند، ولی لری کاملا تحت تاثیر قرار گرفته و قابلیت تجاری سازی را می دیدند. بر همین مبنا تصمیم گرفتند یک سیستم مدیریت داده را ( DBMS) طراحی کنند، تا بعد تمام شدن جهت تقسیم‌ بندی ذخیره‌ ی اطلاعات مشتریان، داده‌های تجهیزات، یادداشت‌های مالی، اطلاعات مربوط به مبادلات، مکاتبات و اسناد قانونی، مورد استفاده سایر شرکت‌ها قرار گیرد.

تاسیس شرکت اوراکل

در سال 1979 بود که شرکت SDL به Relational Software تغییر نام داده شد و تولید محصول الیسون و شریکانش نزدیک به 2 سال طول کشید. سرانجام در سال 1982 محصول جدید با نام Oracle RDBMS تولید شد که با نام شرکت نرم‌افزاری اوراکل  جهت فیلتر کردن و مرتب‌سازی بهترین کالاها و خدمات پرفروش ثبت شد .

در این زمان شرکت تنها 8 کارمند داشت که سه تن از آنها خود صاحبان اوراکل و درآمد سالانه کمتر از یک میلیون دلار بود. بعد از یک سال شرکت IBM تصمیم گرفت که اوراکل را با شرکت سامانه بزرگ رایانه ایش منطبق سازد . بنابراین این شد که سالانه در آمد اوراکل دو برابر می شد و این تا 7 سال ادامه پیدا کرد، تا اینکه به یک غول میلیاردی تبدیل شد، به هیمن دلیل چون فروش عالی بود تصمیم به نام گذاری آن به نام Oracle Corporation شدند.

سال 1983 بود که نسخه سوم Oracle RDBMS در دسترس قرار گرفت . تا بر روی انواع سیستم‌ عامل کامپیوترهای شخصی، ایستگاه های کاری، پردازنده های مرکزی و میکرو کامپیوترها نصب شود. این خود موفقیتی چشم گیر بود زیرا توانست درآمد را به سالانه 5 میلیون دلار برساند .

سال 1985 بود که سازمان های دولتی و شرکت های بین المللی صنایع خودرو سازی، هوا فضا، دارو سازی و کارخانه های صنعتی وارد شدند و باعث بالا رفتن سالانه 55 میلیون دلار ده بوده اند.

در 12 مارس سال 1986 Oracle به بازار سهام وارد شد و خود را با ORCL عرضه بازار کرد. ابتدا قیمت هر سهم 15 میلیون دلار بود اما آخر روز به 20.7 افزایش پیدا کرد. این بود که با فروش 2/1 میلیون سهم، بهای شرکت به 31.5 میلیون دلار بالا رفت.

معرفی SQL

با فروش سهام اوراکل لری الیسون توانست در آمد بالایی را داشته باشد. به همین دلیل الیسون بازاریابی را در 35 کشور دنیا تاسیس کرد. در همین مدت بود که SQL را معرفی کرد تا بتواند داده‌های ذخیره شده در سیستم های شبکه‌ای را پردازش و بازیابی کند.

بین سال های 1990 تا 1993 بود که سای بیس توانست رونق بالایی را داشته باشد و بازار را در دست خود بگیرید و چون اوراکل را پشت سر گذاشته بود مایکروسافت تمامی حقوق نرم افزاری سای بیس را خریداری کرده و بعد sql server را در بازار عرضه کرد. حدود یک سال طول نکشید که اینفورمیکس سای بیس را جذب و از او پیشی گرفت . این رقابت بین لری الیسون و شرکت  اینفورمیکس تا سال 1997 ادامه پیدا کرد تا اینکه بنا به تخلفاتی فیلیپ وایت به زندان رفته و سال 2001  IBM اینفورمیکس را جذب کرد.

سال 1997 بود که استو جابز موسس شرکت اپل بازگشت بنابراین الیسون به عضویت هیئت مدیره اپل در آمد و تا 5 سال باقی ماند تا اینکه استعفا داد.

سال 2014 الیسون مدیر عاملی را از اوراکل کنار گذشت و ریاست هیئت مدیره، مدیریت بخش تکنولوژی و مسئولیت بخش رسانه‌ای این شرکت را بر عهده دارد .