گوگل بوکز (به انگليسي: Google Books) که پيش تر با نام گوگل بوک سرچ يا گوگل پرينت عرضه مي‌شد، سرويسي است که مورد جستجو را در متن کامل کتبي که شرکت گوگل در پايگاه داده خود ذخيره دارد، پيدا مي‌کند. کمپاني شروع به اسکن کتاب‌ها کرد و آنها را به صورت محدود آپلود نمود و نسخه کامل‌ها کتاب‌هايي که اجازه داده مي‌شد را به موتور جستجوي جديد خوب براي کتاب‌ها اختصاص داد.

گوگل بوکز که پیش تر با نام گوگل بوک سرچ یا گوگل پرینت عرضه می‌شد، سرویسی است که مورد جستجو را در متن کامل کتبی که شرکت گوگل در پایگاه داده خود ذخیره دارد، پیدا می‌کند

این سرویس در ماه اکتبر ۲۰۰۴ در نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت با نام گوگل پرینت معرفی شد. پروژه کتابخانه گوگل که در حال حاضر با نام گوگل بوک سرچ شناخته می‌شود نیز در دسامبر همان سال معرفی شد.

گوگل بوکز یکی دیگر از سرویس‌های بحث‌برانگیز گوگل بود. کمپانی شروع به اسکن کتاب‌ها توسط دستگاه اسکنر کتاب کرد و آن‌ها را به صورت محدود آپلود و نسخه کامل کتاب‌هایی که اجازه داده شده بود را به موتور جستجوی جدید خود که به کتاب‌ها اختصاص داده شده بود وارد نمود

انجمن نویسندگان که شامل ۸۰۰۰ نویسنده آمریکایی بود در سال ۲۰۰۵ در دادگاه نیویورک شکایتی علیه این سرویس جدید گوگل کردند، گوگل پاسخ داد که این سرویس با قوانین حق تکثیر مربوط به کتاب‌ها سازگار است. سرانجام گوگل در سال ۲۰۰۹ نامه‌ای دریافت کرد مبنی بر اینکه اسکن کتاب‌ها را محدود به آمریکا و انگلیس و استرالیا و کانادا کند. علاوه بر آن دادگاه مدنی پاریس در اواخر ۲۰۰۹ از گوگل خواست تا آثار مربوط به لا مارتینیر را از بانک داده خود حذف کند. گوگل در رقابت با وبگاه آمازون تصمیم گرفت تا نسخه دیجیتال کتاب‌های جدید خود را برای فروش بگذارد.

تاریخچه مختصر از کتاب گوگل

قبلا می گفتند Google Play Books جای خوبی برای توزیع کتاب نیست. زیرا تا به امروز و سال ۲۰۲۰ بدون طی کردن مراحل تایید و گرفتن تصویب و ماندن در لیست انتظار، کتاب خود را نمی توانستیم در کتابفروشی آنلاین گوگل توزیع کنیم.

حتی مولفان و ناشرهایی که خوش شانس هستند و کتابشان وارد دنیای Google Play Books می شود، گوگل بطور خودکار و بدون اخطار قبلی روی کتاب آنها تخفیف می گذاشت. اینکار برای تطبیق قیمت با فروشگاه های رقیب مثل آمازون بود و اغلب بدون اینکه مولف متوجه شود، این اتفاق می افتاد.

البته راههایی برای فرار از این مسئله و تخفیف های گوگل وجود دارد. مثلا فرمول های پیچیده ای استفاده می کنند که عملکرد تخفیف دهی خودکار گوگل را دور زده و قیمت کتاب در گوگل پلی بالاتر باشد. در مجموع فعلا مولفان و نویسندگان زیادی از توزیع کتاب خود در گوگل پلی سود کامل نمی برند.

با ورود به سال ۲۰۲۰، گوگل درهای کتابفروشی خود را به روی مولفان و نویسندگان خود-انتشار باز کرد و گام بزرگی برای رفع مشکلات جزئی برداشته شد. حالا راحتتر می توان یک حساب ناشر جدید باز کرد و کتاب را در گوگل پلی توزیع کرد. دیگر دوره های طولانی تصویب وجود ندارد، براحتی حساب کاربری ساخته، کتاب خود را تنظیم کرده و در فروشگاه بارگذاری می کنیم. عملا با چند کلیک کتاب در گوگل پلی استور توزیع می شود.

از ژولای ۲۰۱۹ نیز تخفیف خودکار گوگل پلی استور برداشته شد و گوگل طبق لیست قیمت ارائه شده ناشر و یا مولف عمل می کند، اگر که قیمت ایبوک در دامنه قیمت های مشخص باشد (به مولف ۷۰% حق تالیف پرداخت می شود):

بین ۳.۹۹ تا ۱۱.۹۹ دلار استرالیا
بین ۲.۹۹ تا ۹.۹۹ دلار کانادا
بین ۲.۹۹ تا ۹.۹۹ دلار آمریکا

نحوه دانلود کتاب های گوگل بوکز

از لیست روی اسم کتاب مورد نظرتان کلیک کنید. صفحه اطلاعات کتاب براتان میاد. لینک دانلود رو می توانید در قسمت بالای سمت چپ ببینید. EBOOK—FREE

با رفتن روی لینک می توانید ببینید در کدوم دستگاه ها می توانید کتاب را بخوانید.

وقتی روی لینک کلیک کردید، یه پیام اضافی دریافت می کنید که تصمیمتون رو کانفرم کنه. گزینه Read رو انتخاب کنید و کتاب در قسمت My Books در Google Play Store قرار میگیرد. برای دانلودش روی علامت 3 نقطه در لیست کلیک کنید و Download PDF یا Download EPUB رو انتخاب کنید.