گوگل ترنسلیت

گوگل ترنسلیت آخرین تکه پازل جهانی سازی است. منظور از جهانی سازی، اتصال بخش های بزرگ دنیا در سیستم های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و شبکه های اینترنتی است. بسیاری از موانع ناشی از زمان و فاصله به طور چشمگیری به واسطه فناوری های پیشرفته حمل و نقل کاهش یافته اند، اما موانع ارتباطی و تفاوت زبانی چطور؟ گوگل ترنسلیت پاسخی برای این سوال به شمار می آید.

گوگل ترنسلیت یک مترجم ماشینی چند زبانه است که به صورت رایگان خدمات ارائه می دهد. این سرویس می تواند با استفاده از تفسیر ماشینی آماری (SMT) متن های مختلف را به زبان های متعدد ترجمه کند. قابلیت SMT، عمل ترجمه را همانند یک مسئله یادگیری ماشینی در نظر می گیرد. با اعمال یک الگوریتم یادگیرنده به بدنه بزرگ متن های از پیش ترجمه شده، مترجم می تواند جملاتی که قبلا با آن ها مواجه نشده را ترجمه کند.
زمانی که گوگل ترنسلیت برای نخستین بار در سال 2006 راه اندازی شد، از رو نوشت های پارلمان اروپایی و ملل متحد جهت یادگیری بهره گرفت. حدود ده سال بعد، یعنی در حوالی سال 2016 تفسیر ماشینی عصبی (NMT) به این سرویس اضافه شد.
قابلیت NMT از مدل های شبکه عصبی برای یادگیری مدل های آماری استفاده می کند و تفاوت آن با SMT در این است که NMT به جای تفسیر بخش های کوچک، کل جملات را به یکباره ترجمه می کند. سرویس مترجم گوگل به دلیل کاربرد سیستم یادگیری دو طرفه، روز‌ به‌ روز ارتقا پیدا می کند، چرا که قادر به یادگیری تفاسیر بهتر و طبیعی تری است.

قابلیت های گوگل ترنسلیت

1- قابلیت گوگل ترنسلیت عکس

این قابلیت که در اپلیکیشن مترجم گوگل فعال است، کار را برای کاربران ساده تر کرده است. برای ترجمه کافیست دوربین اپلیکیشن را که یک نوع اسکن‌کننده است فعال کرده و روی متن مورد نظر قرار داده که توسط اسکن‌کردن متن به ترجمه آن بپردازد. مترجم گوگل با اسکن، یکی از محبوب‌ترین روش‌های ترجمه متون در میان کاربران است. امکان اسکن و ترجمه عکس یکی از توانایی‌های جالب توجه گوگل ترنسلیت پیشرفته است.

2- ترجمه اسناد

در اینجا تنها کافیست تا سند خود را از سیستم انتخاب کرده و ترجمه آن را به google translate بسپارید.

3- ترجمه فایل صوتی

اینکه شما صحبت کنید و گوگل ترنسلیت ترجمه کند از جالب‌ترین و شاید بامزه‌ترین قابلیت‌های این وبگاه گوگل است. این قابلیت هم در نسخه وب سایت گوگل ترنسلیت و هم در اپلیکیشن گوگل ترنسلیت گنجانده شده است.

4- ذخیره و کپی متن ترجمه شده

گاهی برای کاربر لازم است تا در سریع‌ترین زمان ممکن و تنها با چند کلیک ساده متن ترجمه شده را کپی و یا ذخیره کند. گوگل ترنسلیت برای این کار نیز چاره اندیشیده است.

5- قابلیت استفاده آفلاین

یکی از ویژگی‌های شاخص اپلیکیشن گوگل ترنسلیت، استفاده از آن در حالت آفلاین است. زمان‌های بسیاری پیش آمده که نیاز به ترجمه متن و یا کلمه‌ای داشتیم و امکان اتصال به اینترنت نداشته‌ایم، با فعال کردن حالت آفلاین می‌توان در زمان‌هایی که به اینترنت متصل نیستیم متن مورد نظر خود را ترجمه کنیم.

فضای ظاهری اپلیکیشن مترجم گوگل بسیار مشابه نسخه اینترنتی آن است. چند آیکون در google translate در کادر پایین ترجمه وجود دارد. یکی از آن‌ها که آیکون دوربین است و برای اسکن و ترجمه عکس می‌توان از آن استفاده کرد. در صورتی که با فعال کردن دوربین در تصویر شما هیچ متن انگلیسی مشاهده نشود با عبارت no English text found مواجه می‌شوید.

لازم است بدانید برای استفاده از این ابزار قدرتمند در گوگل ترنسلیت نیاز به سرعت اینترنت مناسبی دارید. موضوع امیدبخش این است که این ابزار زبان فارسی را به طور کامل پشتیبانی می‌کند و بسیاری از فارسی زبانان از قابلیت گوگل ترنسلیت عکس، به راحتی استفاده می‌کنند.

نسخه اندروید گوگل ترنسلیت

کاربردهای مترجم گوگل به حدی بود که با استقبال کاربران دنیای وب همراه شد، بنابراین شرکت گوگل تصمیم گرفت که این سرویس قدرتمند را به گوشی‌های همراه و همیشه در دسترس کاربران وارد کند، از این رو نسخه اپلیکیشن google translate برای گوشی‌های همراه اندروید و آیفون طراحی شد.

گوگل تلاش کرده تا در نسخه اندرویدی گوگل ترنسلیت پیشرفته را به کاربران عرضه کند. برای استفاده از google translate توسط اپلیکیشن تنها نیاز به یک گوشی اندروید دارید و می‌توان از گوگل پلی و یا هر نرم افزار اندروید دیگری که امکان دانلود نرم افزارهای مختلف اندرویدی را می‌دهد، گوگل ترنسلیت دانلود شود.