گوگل مپس یا گوگل مپ (به انگلیسی: Google Maps)

یک محصول وب از شرکت گوگل است.

در گوگل مپ، نقشه‌های دقیق و کاملی از زمین به همراه امکان مسیریابی با استفاده از سامانه موقعیت‌ یاب جهانی (GPS) و همچنین گزارش وضعیت ترافیکی به کاربران ارائه می‌شود. در سال ۲۰۰۸ نسخه‌های منطبق با اندروید و آی‌اواس این نرم‌افزار جهت استفاده در تلفن‌های هوشمند معرفی شد.

در سال ۲۰۱۳ این نرم‌افزار به عنوان پر استفاده‌ترین برنامهٔ تلفن‌های هوشمند شناخته شد. به طوری که ۵۴ درصد از کاربران تلفن‌های هوشمند دست کم یک بار از این برنامه استفاده کرده‌اند.

در سال ۲۰۲۰ به‌طور ماهیانه بیش از یک میلیارد مرتبه از این برنامه توسط کاربران استفاده می‌شود.

گوگل مپ از فناوری‌هایی چون Tele Atlas استفاده می‌کند

قابلیت مسیریابی گوگل مپ

اپلیکیشن نقشه‌یاب گوگل موسوم‌به گوگل مپ (Google Maps) در روزهای آغازین صرفا برای مسیریابی کاربرد داشت، اما امروزه به‌لطف آن می‌توان مکان‌های دیدنی هر شهر را پیدا کرد. اهالی مانتین ویو طی سال‌های اخیر قابلیت‌های گوگل مپ را بهبود بخشیده‌اند تا مسیریابی با این اپلیکیشن به‌شکلی بهتر انجام بگیرد. گوگل مپ را شاید بتوانیم بهترین اپلیکیشن نقشه‌یاب دنیا خطاب کنیم، با این‌حال نباید از یاد ببریم که نقشه‌یاب‌های دیگری مثل ویز نیز عملکرد درخشانی دارند. در داخل کشور نیز برخی نقشه‌یاب‌های بومی ارائه می‌شوند.

قابلیت‌های متنوع گوگل مپ به‌طور معمول در ابتدا به‌صورت محدود ارائه می‌شوند و به‌مرور زمان در مکان‌های دیگر نیز در دسترس قرار می‌گیرند. نقشه‌یاب ویز قابلیتی برای مسیریابی دارد که کار شما را برای پیدا کردن مقصد بسیار ساده‌تر می‌کند. چنین قابلیتی در گوگل مپ نیز وجود داشت، اما کاربران ایرانی نمی‌توانستند به آن دسترسی پیدا کنند. بررسی‌های زومیت نشان می‌دهد قابلیت مسیریابی گوگل مپ برای ایرانی‌ها نیز فعال شده است.

آن‌طور که به‌نظر می‌رسد فعال‌سازی قابلیت مسیریابی گوگل مپس وابسته‌به به‌روزرسانی اپلیکیشن نیست، البته با اطمینان نمی‌توان این موضوع را گفت. درصورتی که برای نخستین بار سراغ استفاده از این قابلیت بروید، گوگل توضیحاتی کلی روی صفحه ظاهر می‌کند. کاربران زومیت در توییتر نیز تأیید کرده‌اند که قابلیت مسیریابی گوگل مپ برای آن‌ها فعال شده است.

 

استفاده هم‌ زمان گوگل مپ از یوتیوب موزیک

در جدیدترین نسخه‌ی گوگل مپ، امکان کنترل هم‌زمان پخش موزیک ازطریق اپلیکیشن یوتیوب موزیک وجود دارد. می‌توان بدون خارج‌شدن از گوگل مپ، از یوتیوب موزیک استفاده کرد.

در اکتبر ۲۰۱۸، گوگل امکان دسترسی به اسپاتیفای و پلی موزیک و اپل موزیک در گوگل مپ را فراهم آورد و به کاربران این اجازه را داد که پخش موزیک را با این اپلیکیشن‌ها بدون خارج‌شدن از اپلیکیشن گوگل مپ کنترل کنند. حال بعد از گذشت تقریبا دو سال، اهالی مانتین‌ویو امکان پشتیبانی از یوتیوب موزیک را در نسخه‌ی اندروید اپلیکیشن گوگل مپ به‌ارمغان آورده است.

برای تعیین اپلیکیشن یوتیوب موزیک به‌عنوان پلیر پیش‌فرض، باید به بخش تنظیمات بروید و روی عبارت Navigation و سپس، Default Media app ضربه بزنید و YouTube Music را انتخاب کنید. وقتی یوتیوب موزیک را به‌عنوان مدیاپلیر پیش‌فرض خود انتخاب کنید، هنگام استفاده از اپلیکیشن گوگل مپ، دکمه‌ای شناور با لوگو یوتیوب موزیک مشاهده می‌کنید. با ضربه‌زدن روی دکمه‌ی شناور یوتیوب موزیک، می‌توان در پایین صفحه به کنترل‌های پلی‌بک یوتیوب موزیک دسترسی داشت.

همچنین، با کمک دکمه Browse می‌توان به فهرست لیست دسترسی پیدا کرد. بااین‌حال، عجیب است هنگام استفاده از اپلیکیشن گوگل مپ در حالت لنداسکیپ، آیکون یوتیوب موزیک نمایش داده نمی‌شود.

گوگل مپ میزبان یکی دیگر از قابلیت‌های ویز میشود

طبق شایعات، گوگل مپس به‌زودی نوتیفیکیشن نزدیک شدن به تقاطع خیابان و راه‌آهن را روی گوشی کاربران نشان می‌دهد. این قابلیت از ویز به گوگل مپس اضافه می‌شود.

در ژوئن سال ۲۰۱۳ (خرداد و تیر ۱۳۹۲) گوگل اعلام کرد شرکت ویز (Waze) را به ‌تصاحب خود درآورده است و بر اساس شایعات، ارزش قرارداد گوگل و ویز به ۱٫۱ تا ۱٫۳ میلیارد دلار می‌رسد. از آن زمان گوگل شماری از بهترین قابلیت‌های ویز را به گوگل مپس اضافه کرده است. هشدار محدودیت سرعت، گزارش تصادف و سرعت‌سنج جزو مواردی هستند که طی سال‌های اخیر به بخشی از Google Maps تبدیل شده‌اند. بر اساس گزارش فون‌آرنا به ‌نقل از ردیت، یکی دیگر از قابلیت‌های ویز قرار است به‌زودی به گوگل مپس اضافه شود.

ظاهرا نوتیفیکیشنی که نزدیک ‌شدن به تقاطع خیابان و راه‌آهن را اعلام می‌کند، به‌‌تدریج در حال انتشار برای کاربران گوگل مپس است. این نوتیفیکیشن در بخش زیرین صفحه ظاهر می‌شود و عبارت «Expect Delays» (انتظار تأخیر داشته باشید) را نشان می‌دهد. گوگل مپس با استفاده از آیکون زرد دایره‌ای‌شکل که روی آن مسیر راه‌آهن به ‌چشم می‌خورد، تقاطع خیابان و راه‌آهن را به کاربر نشان می‌دهد. هنوز نمی‌دانیم نوتیفیکیشن نزدیک ‌شدن به تقاطع خیابان و راه‌آهن در ابتدا برای کاربران اندروید ظاهر می‌شود یا iOS. این قابلیت در ابتدا در ایالات متحده‌ی آمریکا حضور پیدا می‌کند و سپس در دسترس کاربران کشورهای دیگر قرار می‌گیرد.

گوگل هنوز این قابلیت جدید را معرفی نکرده است. در اغلب مواقع وقتی گوگل چند قابلیت جدید به مپس می‌آورد، پستی طولانی در وبلاگ خود منتشر می‌کند تا جزئیات هر یک از قابلیت‌ها را به‌صورت دقیق اعلام کند. گوگل مپس طی سال‌های اخیر پیشرفت‌های بزرگی تجربه کرده است و امروزه در کنار کمک به مردم برای رسیدن به مقصد، برای پیدا کردن رستوران، مکان‌های دیدنی و… مورد استفاده قرار می‌گیرد.