آشنایی با گوگل گاگلز (به انگلیسی: Google Goggles)

گوگل گاگلز یک نرم افزار شناسایی عکس برای تلفن های همراه هستش که توسط شرکت گوگل ساخته شده.
یکی از بهترین ویژگی‌هایی که این نرم‌افزار داره اینه که بدون احتیاج به تایپ کردن و فقط با دادن عکس میتونین اطلاعاتی که میخواین رو کسب کنین.

تصور کنین که از یک جای تاریخی عکس میگیرین و این عکس رو وارد نرم‌افزار گوگل گاگلز میکنین و اطلاعات مربوط به این مکان تاریخی رو کسب میکنین. به همین راحتی! یا از بارکد کالا ها عکس بگیرین و اطلاعات مربوط به اون کالا مثل قیمتش رو دریافت کنین!
در سال ۲۰۱۱ نسخه‌ی ۱.۳ این نرم افزار وارد بازار شد که میتونست حتی پازل‌های سودوکو رو هم حل کنه!!

این نرم‌افزار در حال حاضر فقط برای اندروید قابل استفاده هستش. تا سال ۲۰۱۴ نسخه‌ی iOS اون هم موجود بوده ولی چون تعداد کاربر کمی از این برنامه استفاده میکردن، این برنامه از دسترس خارج شد. البته گوگل این برنامه رو مدت زیادی هست برای سیستم اندروید هم بروزرسانی نکرده اما بجای این برنامه، برنامه جدیدی رو ساخته که پیشرفته‌تر هست و گوگل لنز نام داره.

 

ارتقاي سرويس جست‌وجوي تصويري Google Goggles به دارندگان تلفن‌هاي هوشمند آندرويدي امكان مي‌دهد با گرفتن تصوير از اطلاعات موجود به زبان‌هاي خارجي، ترجمه فوري از آن را دريافت كنند.

به گزارش سرويس فن‌آوري اطلاعات خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، برنامه جست‌وجوي تصويري Google Goggles به روز شده تا دربردارنده امكانات جديدي باشد كه اين برنامه را قادر مي‌سازد واژه‌هاي يك زبان بيگانه را فورا شناخته و به زبان مورد نظر كاربر برگرداند.

اين غول جست‌وجو مدعي است كه اين اقدام پايان مشكلات گردشگران براي خواندن فهرست‌هاي غذاي خارجي خواهد بود؛ اين سرويس از تصاويري كه با دوربين‌هاي كيفيت بالاي موجود در بيش‌تر تلفن‌هاي هوشمند گرفته مي‌شوند، براي ارايه نتايج جست‌وجوهاي اينترنتي استفاده مي‌كند. بنابراين كاربران مي‌توانند با گرفتن عكس و كليك برروي گزينه جست‌وجو اطلاعاتي در مورد موضوع موردنظرشان مشاهده كنند.

اكنون كادر “منطقه مورد علاقه” اين برنامه مي‌تواند براي انتخاب متن، مورد استفاده قرار بگيرد و اين برنامه سپس زبان متن را شناخته و براي ترجمه آن گزينه‌اي در اختيار كاربر قرار مي‌دهد.

گوگل مي‌گويد اين برنامه براي شناسايي زبان بيگانه مورد نظر، بهترين عملكرد را دارد. گزينه‌هاي ترجمه در حال حاضر از زبان‌هاي انگليسي، فرانسوي، آلماني و اسپانيايي پشتيباني مي‌كند و گويا گوگل قصد دارد اين ويژگي شناسايي را به زبان‌هاي ديگري كه برمبناي حروف لاتين و غيرلاتين هستند، گسترش دهد.

اين شركت هم‌چنين مي گويد نسخه جديد 1.1 گاگلز داراي پايگاه داده بزرگ‌تري براي شناسايي اشيا، رابط كاربري بهبوديافته و قابليت انجام جست‌وجوهاي تصويري با استفاده از تصاوير موجود در گالري تلفن برخوردار است.

گوگل گاگلز و برنامه‌هاي معروف به “واقعيت افزوده” بخشي از برنامه‌هاي جديدي هستند كه هدف آن‌ها استفاده از اطلاعات گردآمده در دنياي واقعي براي افزودن آن‌ها به اطلاعات ديجيتالي و ارائه نتايج بر اساس مكان كاربر است؛ با اين همه هنوز بيش‌تر اين برنامه‌ها مورد استفاده متداول قرار نگرفته‌اند.

ویژگیهای برنامه Google Goggles:

مشاهده اطلاعات محصولات با اسکن بارکد و پیدا کردن محصولات مشابه
استخراج اطلاعات با استفاده از اسکن کدهای QR
تشخیص نقاط و مکانهای مشهور
تشخیص و ترجمه متون با عکس گرفتن از آنها
اضافه کردن مخاطب به دفترچه تلفن از طریق اسکن business cards یا QR codes
تشخیص نقاشی ها، کتابها،DVD ها و CD ها از روی تصاویر
حل پازلهای سودوکو